In the history of Starfleet, many officers held the rank of captain or held the title of captain while commanding starships. According to Travis Mayweather, Matthew Ryan spent more time in space than most Starfleet Captains. (ENT: "Fortunate Son") Starfleet flag officers sometimes retained or...
memory-alpha.fandom.com
In the history of
Starfleet, many
officers held the
rank of
captain or held the title of
captain while
commanding starships.
Starfleet
flag officers sometimes retained or took command of a vessel. Most often, these officers held the rank of
commodore, but there were instances of
admirals operating as starship captains.
Captains
The substantive rank of captain was typically held by officers captaining starships. Officers of this rank also sometimes served in other capacities, such as in command of starbases or divisions of support personnel (such as
JAG officers or members of the
Starfleet Corps of Engineers), or as members of experimental engineering programs.
22nd century
Archer, Jonathan (Enterprise NX-01)
Brody (Saratoga)
Duvall (Shenandoah)
Edison, Balthazar (USS Franklin)
Gardner (NX Program)
Hernandez (Columbia NX-02)
Jefferies, W.M. (NX Program)
Jennings (Republic)
Ramirez (Intrepid)
Robinson, A.G. (NX Program)
Shumar, Bryce (USS Essex)
Stiles (Earth-Romulan War)
Stillwell
23rd century
April, Robert (USS Enterprise)
Bateson, Morgan (USS Bozeman)
Becker, M. (Instructor; Communications, STC, Starfleet Academy)
Chandra
Decker, Matthew
Decker, Will (USS Enterprise)
Esteban, J.T. (USS Grissom)
Garrovick (USS Farragut)
Garth (Garth's starship)
Georgiou, Philippa (USS Shenzhou)
Georgiou, Philippa (USS Discovery)
Graffeo, C. (Instructor; Beam Technology, STC, Starfleet Academy)
Harriman, John (USS Enterprise-B)
Harris (USS Excalibur)
Kirk, James T. (USS Enterprise and USS Enterprise-A)
Kovil, T'Shen (USS Gagarin)
Krasnovsky
Lorca, Gabriel (USS Buran)
Lorca, Gabriel (USS Discovery)
Lindstrom
Maltese, D. (Instructor; Beam Technology, STC, Starfleet Academy)
Maranville, Steven (USS Yeager)
O'Shea (USS Huron)
Pike, Christopher (USS Enterprise and USS Discovery)
Ramart (Antares)
Randolph, Joel (USS Yorktown)
Robau, Richard (USS Kelvin)
Scott, Montgomery (Captain of engineering, USS Excelsior and USS Enterprise-A)
Spock (USS Enterprise)
Styles, Lawrence H. (USS Excelsior)
Sulu, Hikaru (USS Excelsior)
Terrell, Clark (USS Reliant)
Tracey, Ronald (USS Exeter)
Vela, Diego (Starbase 5)
Uhura, Nyota (USS Leondegrance)
Xon (STC, Starfleet Academy)
24th century
Adams, Douglas (USS Heart of Gold)
Aguayo, Monico C.
Amasov (USS Endeavour)
Annon, Jeffery Joal (USS Sherlock Holmes)
Arakaki, Jimmy (USS Mustang)
Arnold, Richard (Warp Technologies Development Group)
Arrat, Itzak (USS Ticonderoga)
Bateson, Morgan (USS Bozeman)
Bennet (Seventh Tactical Wing)
Benteen (USS Lakota)
Blackwood (USS Tombaugh)
Bligh, W. (USS G'Mat)
Braga, Brannon (Flight instructor, Starfleet Academy)
Braswell, Elizabeth S.
Brownfield, Dick (USS Atlantis; Fleet Yards Operations)
Cameron, Roy
Carson, David (Fleet Yards Operations)
Chalmers, Chip (Fleet Yards Operations)
Chamberlin, Mandy (Research & Development)
Chess, Joe (Advanced Technologies Group)
Clark, Margaret C.
Conklin (USS Magellan)
Curry, Daniel (Warp Technologies Development Group, Starfleet Operations)
Cusak, Lisa (USS Olympia)
Darson (USS Adelphi)
DeSoto, Robert (USS Hood)
Dean, Doug (Orbital Operations)
Dieghan, Drew (USS Intrepid)
Diego (Diego's starship)
Drexler, Douglas (USS Mare Tranquillitatis and Science Ops)
Durango (USS Merced)
Dwyer, John M. (Engineering Group)
Edwell
Entebe (USS Ulysses)
Fleck, Jerry (Flight Ops Officer, Starfleet Academy)
Freeman, Carol (USS Cerritos)
Friedman, Layne (USS Albert Einstein)
Fries, Sandy (USS Non Sequitur)
Furen, Bryan D. (USS Aleo)
Garrett, Rachel (USS Enterprise-C)
Genovese, Cosmo (USS Endeavour)
Giddings, Diana (USS Robert Louis Stevenson)
Gifford, K.L. (USS Min'ow)
Gleason (USS Zhukov)
Goldberg, Seth (USS Callisto)
Grumby, Jonas (USS Minnow)
Gump, J. (USS Hispaniola)
Hammond, Asenath (USS Max Plank)
Hansen, Kurt S.
Hunnicutt, B.J. (Starfleet Operational Support Services)
Hutzel, Gary (Warp Technologies Development Group)
Jacobson, Phillip
James, Richard (USS Constantinople; Engineering Corps)
Jameson, Mark (USS Gettysburg)
Janeway, Kathryn (USS Voyager)
Jedlicka, Martin (USS Saratoga)
Jellico, Edward (USS Cairo and USS Enterprise-D)
Jein, Gregory (Yard Engineer)
Keel, Walker (USS Horatio)
Keogh (USS Odyssey)
Kobayashi, Alan (USS Tycho)
La Forge, Silva (USS Hera)
Laporin (Laporin's starship)
Legato, Robert (USS Matte Fringe and Warp Technologies Development Group)
Leyton (USS Okinawa)
Lin, Michael J. (USS Gremlin)
Livingston, David (Wing commander, Starfleet Academy)
Loomis (AR-558)
Lopez
Louvois, Phillipa (Judge Advocate General, Sector 23, Starbase 173)
Mann, Maria (USS Endeavour)
Maxwell, Benjamin (USS Rutledge and USS Phoenix)
McCoullough
McKenzie, Richard (USS Yamato; Engineering Corps)
Mees, Jim (Engineering Group)
Miles, Tod (USS John F. Kennedy)
Moore, Ronald B. (Warp Technologies Development Group)
Narth (USS Ajax)
Nesterowicz, John (Starfleet Academy)
Neuss, Wendy (Warp Technologies Development Group)
Oja, Darryl (USS Ganymede)
Paris, Owen (USS Al-Batani)
Park, Jana (USS Atlantis)
Peets, Bill (Stellar Imaging Division)
Peterson (USS Carolina)
Picard, Jean-Luc (USS Stargazer, USS Enterprise-D, and USS Enterprise-E)
Pierce, Benjamin Franklin (USS James Fenimore Cooper)
Pressman, Erik (USS Pegasus)
Priestly, J. (USS Gallico)
Probert, Andrew (Engineering Corps)
Ramirez (USS Valiant)
Ramsey, Amina (USS Oakland)
Ransom, Rudy (USS Equinox)
Raymer (USS Destiny)
Raymond (USS Tecumseh)
Reynolds
Reynolds, Charlie (USS Centaur)
Rice, Paul (USS Drake)
Richardson
Rifkin (Rifkin's starship)
Riker, William T. (USS Enterprise-D, USS Titan, and USS Zheng He) (Starfleet Reserve as of 2390s)
Rixx (USS Thomas Paine)
Rush, Marvin (Stellar Imaging Division, Research and Development)
Rubenstein, Louis (USS Constellation)
Sanders (USS Malinche)
Satelk
Scott, Tryla (USS Renegade)
Shelby (USS Sutherland)
Simmons, Adele (NCC-31810)
Sisko, Benjamin (Deep Space 9, USS Defiant and USS Defiant)
Alex, Smutko (USS Excalibur)
Solok (USS T'Kumbra)
Sordal, Bob (Orbital Operations)
Stadius
Stein, G. Harry (USS White Sands)
Sternbach, Rick (USS Tranquillity Base)
Stone, Jason (USS Strata)
Sulu
Swift, J. (USS Yosemite)
Swofford, Quentin (USS Cortez)
Taggert (USS Repulse)
Telaka, L. Isao (USS Lantree)
Thomas, Cari L. (USS Puget Sound and USS Farouk El-Baz; Engineering Corps)
Trimble, Lora (USS Equicon)
Vandermeer, Alonzo (USS Ibn Majid)
Varley, Donald (USS Yamato)
van de Ven, Mary (USS Elmer Fudd)
Veneziano, Sandy (USS Omaha Nebraska)
Wong, Leslie (USS Cairo)
White, Dana (Yard Engineer)
Yacobian, Brad (Fleet Ops)
Zaheva, Chantal (USS Brattain)
Zimbata (USS Victory)
Zimmerman, Herman (USS Nightwing and USS Yorktown)
25th century
Rios, Cristóbal (USS Stargazer)
31st century
Weems, Robert (USS Hiraga Gennai)
32nd century
Bandra (USS Le Guin)
Burnham, Michael (USS Discovery)
Imahara (USS Armstrong)
Kardashev, L'Teis
Rahma
Saru (USS Discovery)